Няколко техники за запомняне на нови думи

запомняне на нови думи

За да ни служи пълноценно и продължително, умът може и трябва да бъде трениран, чрез запомняне на нови думи. Ако работим всекидневно с ума си, освен всичко ще научаваме и по-лесно чужди езици. Съществуват техники, благодарение на които ще запомняте много повече нови, непознати думи при изучаване на чужди езици.

Човешката памет се поделя на краткотрайна и дълготрайна. Краткотрайната служи за запаметяване на информация, събития и факти, за които обаче скоро след това ще забравим. Информацията, съхранена в дълготрайната памет, остава за много по-дълъг времеви период.

Днес ще ви покажем някои техники за запомняне на нови думи, които ще ви бъдат от полза:

 

1. Трениране на паметта за запомняне на нови думи

Тренировките на паметта помагат много за усвояване на нови думи. Научаваме се да ползваме повече от капацитета на мозъка си и да развиваме потенциала му за съхраняване и използване на запаметените данни.

 

2. Асоциация

Информацията, която попада в мозъка ни под формата на нови думи, обикновено се трансформира в картини. След това тя асоциативно се обвързва със съществуващи вече знания. Ако умът е добре трениран, запаметяваме по-интензивно и по-бързо. Така можем да използваме времето си много по-пълноценно.
Запаметяването на нови думи се улеснява и когато съзнателно ги обвързваме с друга дума – по звучене или по смисъл.

 

3. Мисловна карта за запомняне на нови думи

Може да обиколите някое място – например жилището си, и да си набележете точки или предмети, които да бъдат знаци за припомняне и свързване с думи, които искате да научите. След като ги запомните визуално, ги обвържете, чрез ярки връзки с новите думи. Така в съзнанието си ще имате мисловна карта, която да ви помогне в научаването на чуждия език. Обектите от тази карта може да не се намират в дома ви, а например по пътя, от където минавате всеки ден.

 

4. Визуализация за запомняне на нови думи

По-лесно ще запомните непознатите думи, ако ги включите в съзнанието си в живи картини. Голяма роля тук играе въображението. Когато си представяте един предмет ясно, по-лесно ще го свържете с въпрос или абстрактно понятие, а самият образ на този предмет ще увеличи разбирането ви. Трайно ще запомните нещо, единствено ако го разберете и визуализирате.

 

5. Рима

Друга успешна техника за запомняне е римуването. Може да използвате песен или стихотворение, например изпяването на азбуката на определен език. Можете да ползвате рими за цифрите от едно до десет, като ви служат да запаметите непознати думи или да са база за асоциация. Също така, може да обвържете буквите от азбука на чужд език с животни, растения, цветове… Така познанието на едно нещо ще ви служи като опорни точки за научаване на непознати думи.

 

6. Начални и крайни срички или букви

Друг начин за подпомагане на паметта е да използвате начални или крайни срички или букви на отделните думи в изречението. Например изречението My Very Educated Mother Just Served Us Nine Pizzas (английски) може да ви послужи с началните букви от всяка дума, за да запомните последователността на планетите – Mercury, Venus, Earth, Mars, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptune, Pluto.

 

7. Еднокоренни думи (производни думи)

Производните думи са образувани от други – съществителни, глаголи или прилагателни. Научавайки коя наставка в езика за какво се използва – категории, професии и други, лесно ще научавате непознати думи. Много от тях просто ще образувате от такива, които вече знаете.

 

Ако и вие искате да научите чужд език, Езиков център „Фамете“ предлага езикови курсове по английскинемскифренскитурскииспанскииталианскируски и гръцки език. Освен това предлагаме индивидуални и онлайн уроци. Свържете се с нас за повече информация! Очакваме Ви!