За методите и магията на изучаването на чужд език

Дали е много известен или изключително рядко срещан, чуждият език е едно голямо богатство. Той ви дава възможност да пътувате по света, да опознавате различни хора и култури, да се обменят различни виждания, да се създават нови приятелства. Знаенето на чужд език ви разширява кръга от хора, с които общувате. Така ще се чувства по- уверен и спокоен , когато отидете в чужда страна. Повечето хора изучават английски език, защото той се е наложил като световен език. Други изучават немски език, френски език, испански език или италиански език. Хората имат интерес към известните езици, защото те са им по-необходими, но знаейки по-рядък език, като например турски език човек се превръща в малко по-специален от другите хора.


В днешният свят знаенето на чужд език осигурява голямо развитие по натам. По този начин ще имате достъп до по-голяма информация, което всъщност е много важно. Като не на последно място – изучаването на чужд език дава неограничена възможности за спокойно общуване, без да има някакви езикови бариери, като допринася и за по-лесната ви реализация на пазара на труда. изучаването на чужди езици ни съпътства през целия ни живот. Има много учебни системи и най-различни методи за изучаване на чужди езици, които са известни и разпространени от миналия век до днес.


Интересно е да проследим някои от най-интересните методи за изучаване на чужди езици през всички години. Още през миналия век известният немският археолог Хайнрих Шлиман възприема ДЕДУКТИВНИЯ ПОДХОД на учене, като се опитва да възприеме езика изцяло, за разлика от класическите методи за езиково обучение, при които учим се учим от „частното, към общото”. Той отдава значение на детайлите само в смисъл на доуточняване на езиковите особености, но без обучението да бъде фокусирано специално върху тях. Цялата негова проучвателна дейност изисквала изучаване на езиците на много народи и етноси. Шлиман тренирал разговорните си способности на чуждия език със различни хора, като общувал с тях по няколко часа всеки ден. Резултатите били много учудващи – езиците, с които той се заемал –  напълно ти е усвоявал и то само за по няколко месеца.

Когато липсвали учители и хора, с които да разговаря, той купувал адаптирана литература, като четял паралелно по няколко преводни книги. Досегашната практика показва, че езиковото обучение по метода на Шлиман може да увеличи своята ефикасност, ако имаме два или повече различни превода на един и същ чужд текст. Съпоставянето на двата превода и сравняването на различните начини, по които може да се предаде една и съща сюжетна идея, е също много голямо средство за по лесно научаване на езиковите особености. Това е метод, при който преводачът става обучител.

Български патент за изучаване на английски език е системата СУГЕСТОПЕДИЯ на проф. Георги Лозанов. При тази система със средствата на класическото изкуство, театър, танц, игра и много емоция се спомага за отключване на резервите, с които човешкия мозък разполага за учене и се постига бързо натрупване на знания, които остават трайно в паметта и се възпроизвеждат също така бързо и естествено. Този метод е световно известен и признат от комисията на ЮНЕСКО.


Напоследък се появяват и нови методи за учене. Един от тях е СУЛАНТРА (Survival Language for Travel). Този проект е създаден от професор Дон Мейбин, преподавател в Япония от 33 години, който е обучил стотици учители в в много държави, като Япония, Тайланд, Хонг Конг, Канада, САЩ, Мексико, Германия, Швеция, Италия, България, Белгия и Великобритания.

Дон Мейбин пък започва работа в един езиков център за обучение на емигранти във Ванкувър, където разбира, че най-важното в изучаването на чужд език не е граматиката, или произношението, а владеенето на комуникативни стратегии и точни изрази, с които човек да може да се справи на улицата, в киното, или в училище.

СУЛАНТРА набляга на слушането и говоренето. Но тази система не включва други много важни неща на ученето, а именно писането и граматиката. СУЛАНТРА се фокусира върху слушането, разбирането и говоренето. Сулантра разглежда и езика, и културата на страната чийто език се изучава, като я нагледно я визуализира.

Днес много известен  е методът МЕМЪРАЙЗ. Неговият основател е Ед Кук, като неговият екип са разработили сайт за запаметяване и учене чрез различни асоциации и игри. Учебниците включват всички говорими езици на света, включително древните и мъртви езици. Начина за изучаване е много лесен. На всеки етап се изучават по няколко думи, които идват с превод, транскрипция, аудио произношение и мемове. Мемовете са картинки или коментари, които ти създават асоциации с конкретната дума. Тези думи са преплетени в няколко вида въпроси за значение и правопис, които са разбъркани и непоследователни. Текстовете са направени като игра, в която се събират точки и се минава на по-предни нива.


Важното е да се знае ,че изучаването на чужди езици позпомата човешкия мозък и го пази от стареене. Научно доказано е ,че хора които знаят два или повече езика използват умовете си много по-ефективно от тези които знаят само един чужд език. На практика става ясно, че възможността да да се говори на два чужди езика е полезна не само при посещенията на чужди държави, но и помага на мозъка да остане в кондиция с напредването на възрастта на индивида.


Всеки човек е индивидуален, като всеки по различен начин възприема и запомня новите неща. Затова пробвайте, докато не намерите кой метод е подходящ за вас и ви допада най-много.

Използвайте колкото е възможно повече вестници, списания, книги, филми, музика, за да учите по-бързо. Не се ограничавайте с едно или две неща. Дали с четене на различни преводи, чрез методите на сугестопедията, сулантра или мемрайз важното е да говорите отново и отново докато вашите знания се възприемат и затвърдят от самите вас.

Изучаването на английски, немски, испански, италиански или турски език например изисква трениране. Така че, не позволявайте да се разколебаете в мненията ви. Никога не се отказвайте от нещо преди да изпробвате всички възможности, за да го постигнете. Именно в това е магията на ученето.

Ако искате да изучавате английски, немски, френски, испански, италиански или турски език в курсове и да и обучава професионален преподавател можете да посетете: www.fatibg.com/цени-и-график-курсове

Ако искате да изучавате английски, немски, френски, испански, италиански или турски език в индивидуални уроци, като бъдете обучавани от страна на професионален преподавател моля посетете: www.fatibg.com/индивидуални-уроци

За всякаква информация свързана с  изучаване на чужди езици моля посетете: www.fatibg.com